Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, saç dökülmeleri sonucu saç azalması ya da saçsızlık problemlerini çözmek için kullanılan yöntemlerdendir. Enseden alınan saçlar dökülmediği için, ekim yapılan yerde de aynı özelliği gösterebilir. Saç ekimi sonucunu etkileyen etmenler:

  • Saç ekimini yapan ekibin tecrübesi
  • Saçın rengi
  • Saçın inceliği ya da kalınlığı
  • Cilt rengi başarıyı etkilemektedir.

Saç ekimi, küçük bir cerrahi işlemdir ve işlem süresi ekilecek greft ve foliküler ünite sayısına göre 4 ile 6 saat arasında sürmektedir. Ağrı olmaması için lokal anestezi yapılır.

Saç ekimi öncesi, saç analizi yapılarak muayene yapılır ve ekilecek ve saç alınacak alan ile saç miktarı belirlenir. Saç ekimi sonrası ise, dikkat edilmesi gerekenler detaylı olarak anlatılır ve yazılı halde de bilgilendirme yapılır. Yıkama ile ilgili uyarılar ağırlıkta olup, 15 gün sonra normal hayata dönülür.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler

Günümüzde İzmir’de saç ekiminde FUE yöntemi ve FUT yöntemi olarak, iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen yöntem ise FUE yöntemidir.

1-FUE yöntemi ile saç ekimi, en önemli avantajı kısa süre içerisinde deneyimli doktorlar tarafından fazla sayıda graftin elde edilmesidir. Operasyon yapılan bölgede çizgi şeklinde izler kalmaz. Çünkü küçük ve dairesel dokunuşlar ile geniş alan üzerinde yapılan bir cerrahi müdahaledir.

Diğer bir avantajı ise, vücudun herhangi bir bölümü( sakal, göğüs, bacak,…) donör olarak kullanılabilir.  Böylece çok daha fazla sayıda kök elde edilerek, çalışılacak alana sık ekimler yapılabilir. Keloid riski olan kişiler için oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

En önemli avantajı ise, dikiş kullanılmamasıdır. Yaralar oluşur fakat kendiliğinden iyileşen küçük yaralar söz konusudur. Graftlar alındıktan sonra donör bölgede herhangi bir ağrı ya da sancı olmaz.

Daha önceden yapılmış ama kötü veya yanlış yapılmış saç ekimlerinin yeniden düzenlenmesini sağlar.

2-FUT yöntemi ile saç ekimi, saç kökleri tek tek değil, toplu halde transfer edilir. Saç kökleri, 1 ile 4 saç kılı olarak gruplandırılır ve mikroskop camı altında oluşturulup, ayrıştırılır. Kafanın arka kısmından alınan saç kökleri yerleştirilerek yapılan uygulamadır.

FUT yöntemi günümüzde çok tercih edilmemektedir. Çünkü hem uygulama sırasında hem de uygulama sonrasında olumsuzluklara neden olmaktadır. (His kaybı, iz kalma,… gibi)

FUE Yöntemi Ve FUT Yöntemi Arasındaki En Önemli Farklar Nelerdir?

FUE yöntemi ile FUT yöntemi arasında en belirgin ayrım, saçlı deriden alınan saçın alınış şeklidir. Her iki yöntem de cerrahi bir operasyon olmakla beraber, FUE yönteminde herhangi bir dikiş izi söz konusu değildir.

Saç ekimi için yapılan ilk muayenede saç ekimini yapacak olan uzman, uygun olacak yöntemi saç yapısına göre belirler. Saç köklerinin yapısına göre muayene sırasında kişiye uygun olan saç ekimi yöntemi belirlenir ve bu sırada uzman olan kişiye kesinlikle güvenilmesi gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası aşağıdaki önerilere uyulması sonucu herhangi bir sorun yaşanması söz konusu olmaz.

  • Sert ama küçük yastıklar kullanılmalıdır.
  • Boğazlı kazak ya da dar giysilerin giyilmemesine özen gösterilmelidir.
  • Saç köklerine zarar verebileceği için operasyondan 45 gün sonra kuaför hizmeti alınmalıdır.
  • İlk iki hafta boyunca spor, hamam, yüzme gibi aktivitelerin yapılmaması gerekir.
  • Operasyondan 48 saat sonra ilk yıkama işlemi yapılmalıdır. Kesinlikle çok sıcak ya da çok soğuk su kullanılmamalıdır.

Saç ekim operasyonları hakkında daha fazla bilgili izmirsacekimmerkezi.com web sayfasından ulaşabilirsiniz.